FORGOT YOUR DETAILS?

tr en

Beton Parlatma Nedir? Beton Parlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

/ / Uncategorized

Beton zeminler, dayanıklılıkları ve düşük maliyetleri nedeniyle birçok alanda popüler bir seçimdir. Ancak zamanla yıpranmış görünebilirler. Bu noktada, beton parlatma devreye girer ve zemininizi yepyeni bir görünüme kavuşturarak ömrünü uzatır. Atlas1 güvencesi ve uzmanlığıyla 15 yıldır milyonlarca metrekare beton zeminin ömrü uzarken bakım maliyetlerinden tasarruf edilmiştir.

Beton Parlatma nedir?

Beton Parlatma (Concrete Polishing), metal ve resin elmaslar kullanarak beton yüzeylerin kademeli olarak taşlanması işlemidir. Bu işlem, zeminin pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Mekanik olarak parlatılmış beton zeminler, sadece estetik açıdan hoş görünmekle kalmaz, aynı zamanda birçok avantaj da sunar:

 • Dayanıklılık: Beton Parlatma, zemin betonu yüzeyini sertleştirerek aşınmaya ve çizilmeye karşı daha dirençli hale getirir. Bu da zeminin ömrünü uzatır ve bakım maliyetlerini düşürür. Atlas1 uzman ekipleri projeye özel performans ihtiyacını tespit ediyor ve en uygun çözümü sizlere sunuyor.
 • Kolay temizlik: Pürüzsüz ve geçirimliliği azaltılmış bir beton yüzey, kiri ve tozu kolayca temizlemenizi sağlar. Bu da hijyenik bir ortam sağlar, betonun tozumasını engeller ve ortamdaki tozu önemli ölçüde azaltır.
 • Parlaklık: Parlatılmış beton zeminler, ışığı yansıtarak mekanınıza daha ferah ve aydınlık bir görünüm kazandırır.
 • Güvenlik: Kaymaz bir yüzey oluşturarak iş kazalarını önler.
 • Tozumazlık: İşlem sırasında kullanılan Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici sayesinde tozuma engellenir. C2 Crete Colors kimyasalları ve Atlas1 uzmanlığı ile işlemler sonucunda 20 yıl garantili tozumazlık sunmaktayız.

Beton Parlatma işlemi nasıl yapılır?

Beton parlatma işlemi iki ana aşamadan oluşur:

1. Hazırlık: Bu aşamada, zemindeki tüm pürüzler, çatlak ve deformasyonlar giderilir. Gerekirse, yüzey düzeltilerek betonun sağlam kısmına inilir.

2. Kaba Silim: Metal elmaslar kullanılarak beton yüzeyde kademeli mekanik silim yapılır ve betonun sağlam yüzeyi ortaya çıkarılır.

3. Parlatma: Resin elmaslar kullanılarak beton yüzeyde kademeli mekanik parlatma işlemi yapılır. Her aşamada, daha ince taneli elmaslar kullanılır. Bu işlem, istenilen parlaklık elde edilene kadar devam eder.

Beton Parlatma için kullanılan ekipmanlar:

 • Beton ölçüm aletleri: Beton ölçüm aletleri ve yüzey test cihazları, özellikle yüzeyin hazırlanması sürecinde kullanılır. Bu cihazlar, beton yüzeyin sürtünme katsayısını, yansıtma indeksini ve çizilme direncini belirlemek için kullanılır.
 • Beton temizleyiciler: Yüzeyi kir ve yağdan arındırmak için kullanılır.
 • Beton yoğunlaştırıcılar/sertleştiriciler: Beton yoğunlaştırıcıları ve sertleştiricileri, beton yüzeylerin dayanıklılığını artırır. Lityum Silikat Sıvı Yüzey Sertleştirici, serbest kireci bağlar ve betonun gözeneklerini doldurur, yüzeyi fiziksel olarak sertleştirir ve tozumayı önler.
 • Derz dolguları: Derzleri ve çatlakları doldurmak için kullanılır.
 • Zemin yıkama makineleri: Sert yüzeylerde zemin temizliği ve düzenli bakım için kullanılır. Beton, mermer, granit, fayans ve parke zeminlerde kullanılabilen bu makineler, temizlik işlerini kolaylaştırır. Uygulama esnasında zeminin yıkanması bitmiş yüzey performansı açısından çok önemlidir.
 • Kazıma ve parlatma makineleri: Beton zemin yüzeylerini taşlamak, düzleştirmek ve parlatmak için geniş bir taşlama ve parlatma makineleri yelpazesi mevcuttur. Bu makineler, beton zeminlerin dayanıklılığın, parlaklığını ve estetiğini artırır.
 • Burnisher ve Parlatma pedleri: Parlatma ve Sealer pedleri, kimyasal uygulamaları öncesinde tozdan arındırma, kimyasal sonrasında ise reaksiyonun verimliliğini arttırarak yüzeyde homojen net bir parlaklık elde etmek için kullanılır.

Beton Parlatma Kullanım Alanları?

Atlas1 olarak öncüsü olduğumuz ve 15 Seneyi aşkın beton parlatma uygulaması geçmişimizde otomotiv, tekstil, gıda, demir-çelik, lojistik başta olmak üzere hemen hemen bütün sektörlerde milyonlarca metre kare referansımız bulunmaktadır. Bu başarının temelinde bazı dinamikler bulunmaktadır. En iyi makine, ekipman ve kimyasalları kullanmayı ve uygulamanın başından teslimine kadar geçen sürede kaliteden ödün vermemeyi temel prensip olarak görüyor ve uyguluyoruz.

Dünyanın En İyi Sıvı Yüzey Sertleştirici Lityum Silikatını Kullanıyoruz.

Amerikan menşeili Crete Colors & Prosoco iş birliğinde 20 seneyi aşkın devam eden AR&GE çalışmaları neticesinde nano teknolojik olarak ürettikleri lityum silikat esaslı sıvı yüzey sertleştiriciler tabii tutuldukları aşınma dayanımı başta olmak üzere her testte muadili sayılabilecek ürünlerden çok daha başarılı sonuçlar almıştır.

Dünyanın En Başarılı Makine ve Elmaslarını Kullanıyoruz.

Beton parlatma makine ve elmaslarının dünyadaki en önde gelen üreticisi konumunda olan İsveç menşeili Husqvarna markasının ekipmanlarını kullanıyoruz. Bu sayede firmamız hem kimyasal hem mekanik envanter olarak Türkiye’nin önde gelen firmasıdır.

Deforme Bölgeler İçin Özel Tamiratlar Yapıyoruz.

Betonda oluşan deformasyonların tamiratı son derece önemlidir. Tamiratı yapılmamış bir zeminde yapılan beton parlatma uygulaması tam anlamıyla yapılmış sayılamaz. Tek bir malzeme ile bütün yerlerin dolgusunu yapmak gerçekçi değildir. Kuş gözleri diye tabir ettiğimiz hava boşlukları, yapısal veya yüzeysel özellik gösteren çatlaklar, betonun kapak atması diye tabir ettiğimiz kırıklar için farklı özelliklerde ve en uygun malzemeler kullanarak tamiratını gerçekleştiriyoruz.

MERKEZ

İnönü Mah. Kayışdağı Cad.
No: 130 Kat: 2
Ataşehir / İstanbul

DEPO

Şerifali Mah. Kıble Sk. No:27
Ümraniye / İstanbul

TOP